Kad učitelji pomažu učitelja na daljinu

Krajem ožujka prošle godine, u našu je Školu, preko vjeroučiteljice M. Meštrić, našim učiteljima,  stigla Zamolba za pomoć u zaposlenju jednog učitelja razredne nastave u St. Tereza  Nursary and Primary school Nyabutooma u Ugandi.
Zajednica Školskih sestara franjevki Krista Kralja bosansko-hrvatske provincije otvorila je 2018. godine misiju u mjestu Rushooka u Ugandi. Tu su se susrele s velikim postotkom siromašnog naroda i njegovim egzistencijalnim potrebama među kojima je i potreba obrazovanja. Zbog siromaštva mnoga djeca ne pohađaju školu ili je napuštaju jer se plaća školarina. Plaćanje školarine je u iznosu od dvadeset šest kuna (15 000 ugandskih šilinga) po svakom razdoblju (tri razdoblja) školske godine. Plaća jednog učitelja iznosi 265 kn (150 000 ugandskih šilinga) mjesečno.
Školska godina započinje u veljači. U planinskom selu Nyabutooma,  nastava se odvija u maloj crkvici. Prije tri godine započela je izgradnja nove škole s četiri učionice od kojih je četvrta još uvijek u izgradnji. Školska zgrada  nije poput naših.  Grade je od blata i pruća, sa zemljenim podom, s ili bez prozora.  Nema pitke vode, skuplja se kišnica. Uvjeti školovanja su nepojmljivi i neusporedivi s našim.
Budući da škola ima  šezdeset i tri učenika s kojima radi dvoje učitelja sa završenim obrazovanjem za predškolsku dob, za prvi i drugi razred potrebno je zaposlenje još jednog učitelja/učiteljice. Obratili su se učiteljima naše Škole za pomoć. Nismo dvojili. Iz učiteljskog iskustva znamo što znači gledati dijete u odrastanju koje nema izobrazbu a želi cvjetati tamo gdje je „posađeno“. Osobnim odricanjem, prikupili smo dovoljno novca za isplatu plaća učitelju/učiteljici za jednu nastavnu godinu.
Naša ljudska dužnost je činiti djela milosrđa svaki dan. Zato, i svim drugim darovateljima koji su nam se priključili od srca hvala.

Tekst pripremila: Marija Meštrić, vjeroučiteljica

Pogled s puta prema St. Tereza Nursary and Primary  school Nyabutooma

Stara katolička crkva koja se koristi za nastavu

Učiteljice ispred učionice

Unutrašnjost stare crkve – učionica

Sestre u susretu s djecom

Nova škola s trenutnom dogradnjom četvrte učionice ( prva s lijeva)

Učionica u novoj školi

Učiteljica s vlastitim djetetom u nastavi

U razgledavanju izgradnje nove učionice

Pogled na pejzaž iz školskog dvorišta

Školska ploča

U igri s djecom...

objavio: Vesna Mikulić   datum: 4. 2. 2020.