Svjetski dan zaštite životinja

Uz Svjetski dan zaštite životinja, 4.10., učenice i učenici 1.a su pričali o svojim kućnim ljubimcima, kako brinu za njih, zašto ih vole... Iako mali, znaju da su životinje ljudima prijatelji te da treba voditi brigu o njima. Sudjelovali su i u prikupljanju potrepština za čakovečki azil.
Ako volimo životinje i one vole nas i svi smo sretni - zaključak je Sovica iz 1.a :)

pripremila: učiteljica Ana Horvat

„ Prava životinja su podjednako bitna kao i prava ljudi. Životinje su ravnopravni stanovnici našeg planeta s kojima dijelimo svoj život na njoj i imaju jednako pravo na život kao i mi. I one osjećaju, bol, patnju i strah… „poruka je to i učenika OŠ Strahoninec. I iako se Međunarodni dan životinja bez doma , obilježava 21.kolovoza, učenici razredne nastave OŠ Strahoninec u povodu Svjetskog dana životinja 4. listopada, posjetili su Sklonište Prijatelji u Čakovcu, te im odvezli hranu i tople dekice. Mjesto gdje stotine pasa, malih i velikih, napuštenih od vlasnika, čekaju da im netko pruži topli dom, malo osmjeha i veliko srce!
U akciju prikupljanja hrane …tjestenine, riže, konzervi, raznih poslastica i deka, uključili su se svi učenici nižih razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem i cijeli tjedan donosili i punili šarenu ,drvenu,“ pasju“ kućicu smještenu u holu škole dizajniranu i osmišljenu od strane gospođe Karmen, kojoj zahvaljujemo na donaciji.
A pošto napuštene životinje trebaju brigu i hranu i ostalih 364 dana u godini ,odlučeno je da se akcija prikupljanja hrane nastavi tijekom cijele godine. Ako itko zna darivati ljubav, onda su to naši kućni ljubimci, a u Skloništu je mnogo napuštenih malih srdaca koji čekaju topli dom i priliku da nekome pruže svoju nježnost i ljubav!

pripremila: učiteljica  Jadranka Škvorc

U sklopu projekta Igrom kroz dane, učenici 3.a, 3.b i 3.c razreda obilježili su Svjetski dan zaštite životinja. Saznali su da je za Svjetski dan životinja odabran je 4. listopada jer se tada obilježava dan sv. Franje Asiškog koji se smatra zaštitnikom okoliša i životinja. Svjetski dan životinja počeo se obilježavati 1931. godine tijekom konvencije ekologa u Firenci, a njegov je cilj upozoriti na položaj ugroženih životinja i  važnosti njihove zaštite. Tako su učenici 3. razreda istraživali su o ugroženim i zakonom zaštićenim životinjskim vrstama u Republici Hrvatskoj i saznali su mnoge zanimljivosti o sredozemnoj medvjedici, hrvatskom macaklinu, risu, sivom vuku i bjeloglavom supu. Svoja istraživanja predstavili su plakatima.

pripremila: učiteljica Sanela Gumbarević

objavio: Vesna Mikulić   datum: 5. 10. 2021.