Erasmus dani 14. i 15. listopada

U našoj školi su 14. i 15. listopada obilježeni Erasmus dani kroz radionice za učitelje i prigodnu sadnju Erasmus stabla s učenicima.
Erasmus dani su proslave Erasmus+ Programa koji se organiziraju 14., 15. i 16. listopada ove godine i jedinstvena su prilika organizirati događaje, podijeliti vlastito Erasmus iskustvo i proširiti vijesti o projektima. U središtu tema #ErasmusDays 2021 su međunarodne mobilnosti i europsko građanstvo, a do 2020. godine održano je čak 5024 događaja diljem 84 zemalja. Ove godine OŠ Strahoninec je bila u mogućnosti organizirati radionice uživo nakon stanke od dvije godine kada su se odvijali samo virtualni događaji zbog pandemije.

U nastavku pročitajte više i pogledajte fotogaleriju: https://photos.app.goo.gl/5DYxKUpa4p7X2dQW8

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja (odgoj i opće obrazovanje, visoko obrazovanje, obrazovanje odraslih), osposobljavanja (strukovno obrazovanje i osposobljavanje), mladih i sporta.

Na radionicama su predstavljeni Erasmus+ KA1 projekt “Ready – Set – Step Up!“ i novi Erasmus+ KA122 projekt “Eco Happy Schools” koji je započeo ovaj mjesec. Tijekom prethodnih Erasmus+ projekata Škole, učitelji su odlazili na stručna usavršavanja u Europi, a na besplatnim radionicama za sve zainteresirane odgojno-obrazovne djelatnike u Međimurju i regiji prezentirali su primjere dobre prakse i predstavili eTwinning portal za virtualnu suradnju i IKT alate za nastavu koji se trenutno koriste u svakodnevnoj nastavi.

Radionice su bile namijenjene svim nastavnicima vrtića, osnovnih i srednjih škola, a posebice onima koji se bave Erasmus+ projektima, a održale su ih Tea Horvatić i Tamara Vidović. Kroz prezentacije cilj je bio motivirati ostale škole za Erasmus+ program i prijave na nove natječaje Agencije za mobilnost i programe Europske unije, a svi sudionici su dobili potvrdu o stručnom usavršavanju.

Završna aktivnost bila je sadnja stabla. Odabrano je stablo magnolije i posadili su ga učenici osmog razreda pod vodstvom ravnatelja Josipa Šipeka i koordinatorice Erasmus+ projekata Tee Horvatić. U doba klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja našeg planeta, jedan od ciljeva Erasmus jest osvještavanje potreba za zelenim akcijama i smanjivanjem emisija stakleničkih plinova u atmosferu. Jeste li znali da gašenjem svjetla, električnih potrošača, sadnjom stabala, prehranom bez mesa, izbjegavanjem vožnje automobilom ili zatvaranjem prozora kada grijemo, utječemo na klimu? U OŠ Strahoninec ovakvim akcijama djelujemo lokalno kako bismo poslali poruku da i kao pojedinci možemo utjecati na zaustavljanje klimatskih promjena.

U nastavku pogledajte fotografije s radionica i sadnje stabla: https://photos.app.goo.gl/5DYxKUpa4p7X2dQW8

*Ovaj tekst ostvaren uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

objavio: Tea Horvatić   datum: 18. 10. 2021.