Učenici Osnovne škole Strahoninec Anja Horvat, Ricca Bistrović i Teo Patačko te učitelji Tamara Vidović, Davor Žerjav i Snežana Nedelkovska, od 20. do 24. svibnja boravili su u sklopu Erasmus+ KA2 projekta ''Our Heritage is Our Treasure'' u mjestu Cinfaes u Portugalu. Ondje su sudjelovali u aktivnostima osposobljavanja, podučavanja i učenja za učitelje i učenike s partnerima iz šest europskih osnovnih škola iz Portugala, Španjolske, Italije, Cipra, Grčke i Hrvatske.

Sve aktivnosti projekta vezane su uz Europsko kulturno naslijeđe, razvijanje vještina i kompetencija na području informacijsko komunikacijske tehnologije te učenje stranih jezika, posebice engleskog jezika. Tako je treći susret partnera u Cinfaesu bio posvećen upoznavanju bogate portugalske kulture i tradicije.

Učenici su boravili u obiteljima svojih vršnjaka te su iz prve ruke mogli upoznati njihov način života.

Tijekom boravka u Portugalu, u školi EB 2, 3 General Serpa Pinto učenici i učitelji su sudjelovali u nizu aktivnosti vezanih uz materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu. Jedna od aktivnosti bila je izrada tradicionalnih portugalskih maramica za Valentinovo. Učenici su učili pjevati portugalsku narodnu pjesmu „Ora ponha aqui o seu pézinho“.

Učitelji su sudjelovali na radionicama vezanih uz  interaktivne ploče i njihovu upotrebu u nastavi.

Svi partneri projekta, Portugal, Hrvatska, Cipar, Italija, Španjolska i Grčka, prezentirali su svoje narodne nošnje. Učenici Ricca, Anja i Teo oduševili su sve prisutne prezentacijom predivne i raskošne međimurske narodne nošnje.

Posjet Povijesnom muzej u Cinfãesu proširio je saznanja o Cinfaesu i životu Generala Serpa Pinte.

Gradu Lamego zadivio je i učitelje i učenike prekrasnom Katedralom, Svetilištem Nossa Senhora dos Remédios i tvrđavom  s koje se prostire predivan pogled na grad. U blizini Lamega nalazi se selo Campo Benfeito gdje se izrađuje unikatna odjeća od vune, pamuka i lana u tkalačkom obrtu Capuchinhas.

Jedan dan bio je rezerviran za prirodne ljepote. Park Passadiços do Paiva, drvena šetnica od 8,7 km koja se proteže uz rijeku Paiva, šum rijeke i slapova, predivan krajolik, ispunili su dan svim sudionicima projekta.

Zadnji dan boravka u Portugalu došao je na red grad  Porto koji je prepun znamenitosti kao što su željeznički kolodvor São Bento, poznat po predivnoj slici izrađenoj od tradicionalnih portugalskih pločica, Torre dos Clérigos – Igreja e Clérigos te glavni trg na Avenida dos Aliados.

Učitelji i učenici OŠ Strahoninec su za kraj svog nezaboravnog boravka u Portugalu uživali su uz obalu Atlantika te vidjeli ušće rijeke Douro u Atlantik.

Projekt se nastavlja i u novoj školskoj godini. Slijedi susret partnera na Gran Canariji kojem se svi neizmjerno vesele.