tekst pripremio učitelj povijesti Janko Kalšan
Organizirano školstvo u Strahonincu može se smjestiti u vrijeme između 1875. i 1890. godine kada s radom započinje trogodišnja pučka škola. No, pravo školovanje u Strahonincu počinje s 1901. godinom i izgradnjom prve školske zgrade za potrebe nastave. Gradio ju je majstor Martin Zadravec. Uz školsku zgradu izgrađen je i stan za učitelja. S obzirom da je spomenica škole iz tog vremena uništena na kraju Drugog svjetskog rata, prema sjećanjima stanovnika nastava je zapravo započela 1903. i održavali su je podoficiri i žandari, kasnije i učitelji. Djeca su učila pisati, čitati i moliti. Prvi učitelj dolazi iz Mađarske, no ubrzo ga zamjenjuje učitelj Bezenhofer koji je školsku zgradu ocijenio neodgovarajućom za održavanje nastave te je nastavu do kraja Prvog svjetskog rata držao u privatnoj kući. Prije Prvog svjetskog rata školu polazi oko 70 učenika iz Strahoninca i Savske Vesi, a u školi rade dva učitelja (i jedan katehet koji predaje vjeronauk). Školstvo je u Međimurju od druge polovice 19. stoljeća do 1918. i pripojenja matici Hrvatskoj pod snažnom mađarizacijom.
Nakon Prvog svjetskog rata u školu dolaze hrvatski učitelji, a škola počinje raditi po četverogodišnjem programu. Djeca iz Savske Vesi polaze nastavu u Savskoj Vesi koja opet dobiva svoju školu. Sačuvan je iskaz o stanju Niže pučke škole u Strahonincu iz 1923. godine u kojem se spominje derutno stanje škole i potreba o izgradnji nove školske zgrade. Tada je školu pohađalo 88 učenika. U vremenu od 1919. do 1930. godine djelovala je mreža školskih općina. Izrazito loše stanje školske zgrade potenciralo je 1932. godine brojne rasprave kako bi se osigurala sredstva za gradnju nove školske zgrade i učiteljskog stana. Teške prilike u kojima je radila škola u Strahonincu ističu se kroz cijelo vrijeme između dva svjetska rata. Ipak, školski odbor nije smogao sredstva za podizanje nove školske zgrade. Školske 1938./39. godine u Strahonincu je bilo 135 školskih obveznika, a nastavu je redovno polazilo njih 123. U školi su bila dva odjeljenja i radila su dva učitelja. U međuratnom razdoblju osobito se u Strahonincu isticao učitelj Ljudevit Jan.
Iskaz o stanju škole u Strahonincu iz 1922. godine
Godine 1935. općina je kupila zemljište za izgradnju nove školske zgrade, ali to nije izvršeno zbog izbijanja Drugog svjetskog rata. Nakon mađarske okupacije Međimurja 1941. godine u Strahoninec dolaze učiteljice iz Mađarske, a nastava se odvija na mađarskom jeziku. Nakon njihova bijega početkom 1945. godine, u školu se smješta njemačka vojska koja prije svog povlačenja u travnju 1945. godine uništava inventar škole te cjelokupnu školsku dokumentaciju. Tada je uništena i spomenica koja je donosila izrazito vrijedne podatke o školstvu, ali i društvenim i kulturnim zbivanjima u Strahonincu od početka stoljeća do 1945. godine. Nakon povlačenja njemačke vojske u selo dolazi bugarska vojska koja je uništila i zapalila i školsku zgradu od koje su ostali samo zidovi.
Škola između dva svjetska rata
Nakon oslobođenja 1945. mještani su obnovili školsku zgradu, no teški uvjeti i nedostatak školskog inventara otežavali su izvođenje nastave. Nastava se održavala na krčmarskim stolovima do nabavka novih klupa iz tvornice namještaja u Vratima iz Gorskog Kotara. Prvi učitelj nakon oslobođenja bio je Stjepan Jalušić iz Čakovca, ali on je ostao samo do kraja školske godine 1944./45. nakon čega je nastavio školovanje u Učiteljskoj školi. Učiteljica Tugomila Brkić je preuzela upravu škole nakon odlaska spomenutog učitelja. Ujesen 1945. školu u Strahonincu je polazilo 155 učenika. Škola nastavlja raditi po četverogodišnjem programu, uz česte izmjene učitelja. U školskoj godini 1946./47. donesen je zakon o sedmogodišnjem školovanju pa škola dobiva peti razred, sljedeće godine šesti, a 1948./49. i sedmi razred. Nastava se odvija na dvije lokacije – u današnjoj Ulici žrtava fašizma i u prostorijama Vatrogasnog doma.
Savjet za školstvo Kotara Čakovec donio je 1956. godine niz odluka o preustroju dotadašnjih šestogodišnjih u osmogodišnje škole, te utvrdio novu mrežu osnovnih škola. Tada je narodna šestogodišnja škola u Strahonincu pretvorena u osmogodišnju školu čije je školsko područje uz Strahoninec postala i Savska Ves. Zbog vrlo povoljnih uvjeta rada u novoosnovanoj osmogodišnjoj školi u Strahonincu, Narodni odbor Općine Čakovec 1954. godine donosi odluku o pripajanju Savske Vesi školi Strahoninec. Naredne godine učenici iz Savske Vesi počinju polaziti školu u Strahonincu, a škola u Savskoj Vesi se formalno ukida. Zatim, odlukom Nastavničkog vijeća 1969./70. školske godine, te odlukom Skupštine Općine Čakovec pripojena je škola Kuršanec Centralnoj školi Strahoninec, te se nastava i na tom principu organizira. Kuršanečka škola djeluje kao Područni razredni odjel od 1.- 4. razreda, dok djeca od 5. razreda odlaze u Osnovnu školu Strahoninec. Tamo završavaju osmogodišnje školovanje sve do 1999. godine.
kada dolazi do odvajanja Područne škole Kuršanec od Osnovne škole Strahoninec i svečanog otvorenja Osnovne škola Kuršanec.
IZGRADNJA NOVE ŠKOLSKE ZGRADE U STRAHONINCU
Godine 1951. počele su pripreme za izgradnju nove škole na zemljištu koje je općina kupila za tu svrhu još prije Drugog svjetskog rata. Krajem listopada 1953. godine preselila se škola iz Vatrogasnog doma u završene učionice, a nastava se odvijala u kombiniranim odjeljenjima V. i VI. razreda. Učenici iz zgrade bivšeg MNO-a useljavaju se u drugu učionicu 1. veljače 1954. godine. Sredstvima Općine je 1955. dovršen stan za upravitelja u školskoj zgradi i četvrta učionica.
Stari dio današnje škole počeo se graditi 1951., a završen je 1961.
Prvi učenici su u novu školu useljeni 6.11.1953. godine
Prva generacija učenika 8. razreda koji su školovanje završili u novoj školi
Prva generacija učenika VIII. razreda svoje je školovanje završila 1956./1957. školske godine. Tom prigodom je pripremljena posebna svečanost uz prisustvo roditelja i predstavnika društveno-političkih organizacija. Iz šturih podataka vidljivo je da je dio sredstava za staru školsku zgradu osigurao Narodni odbor Općine, a mještani sela, svojim dobrovoljnim radnim akcijama pokazali su visoku svijest i brigu za školu i buduća pokoljenja koja će se školovati u podignutoj školskoj zgradi. Jedan od ključnih ličnosti u stvaranju boljih životnih uvjeta i rada ove škole svakako je učitelj i višegodišnji upravitelj škole, Juraj Homan. Njegovim vizionarstvom, upornošću i zalaganjem udareni su temelji nove škole i razvoja školstva u Strahonincu. Ujesen 1961. konačno je dovršena školska zgrada koja sada ima šest učionica. Školske godine 1961./62. škola dobiva tajnika. Školske godine 1969./70. školi Strahoninec pripojena je škola Kuršanec te je stvoren školski centar Strahoninec koji u 27 odjeljenja polazi 776 učenika. Nastava je organizirana tako da dio učitelja iz središnje škole odlazi nekoliko dana u tjednu u područnu školu Kuršanec da bi nastava bila stručno zastupljena.
Izgradnja novog dijela škole 1975. godine
Znatno povećan broj učenika prisilio je školske vlasti da povećaju i osuvremene školski prostor. Kako je trajno nedostajalo sredstava u državnim i općinskim fondovima, 1959. godine donesena je odluka da se uvede mjesni samodoprinos u Savskoj Vesi i Strahonincu za proširenje zgrade škole u Strahonincu. U školskoj 1974./75. godinu započela je dogradnja škole, iako je u vremenu od 1968. do 1971. bilo planirano izgraditi još tri učionice i prateći prostor. Sama gradnja novog dijela krenula je 10. svibnja 1975., a svečano otvorenje organizirano je 25. svibnja 1976. Te je godine Osnovna škola Strahoninec imala 743 učenika u 27 razrednih odjeljenja. U školi je radilo 32 nastavnika.
Publika na otvorenju novog dijela školske zgrade
Škola se sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća posebno isticala u sportskim natjecanjima te na smotrama folklora i instrumentalnih sastava. Entuzijazmom učitelja matematike i fizike te kasnijeg ravnatelja škole Zdravka Jančija, u školi je osnovana astronomska grupa. Izgradnjom zvjezdarnice u Savskoj Vesi stvoreni su ozbiljni uvjeti za rad što je rezultiralo iznimnim rezultatima na natjecanjima i smotrama. Godine 1985. Društvo i škola organiziraju Državno natjecanje iz astronomije, a sljedeće godine učenici su izradili sunčani sat na školi – jedan od prepoznatljivih simbola škole. Uz ime i djelo Zdravka Jančija veže se još jedna posebnost – šahovska sekcija OŠ Strahoninec, koja je kroz desetljeća iznjedrila iznimne šahiste i postigla sjajne rezultate na svim razinama natjecanja.
Sunčani sat na zidu OŠ Strahoninec
Već nakon dogradnje škole 1976. godine pojavili su se prvi zahtjevi za izgradnjom sportske dvorane. Povećanjem broja učenika i protokom vremena, povećanim potrebama mještana Strahoninca i okolice za sportskim aktivnostima u dvorani, ali i izgradnjom dvorana u mjestima manjim od Strahoninca diljem Međimurja, ojačao je pritisak na rukovodeće da se konačno krene u izgradnju dugo očekivanog zdanja. Razlog duljeg čekanja bio je nedostatak financijskih sredstava, političke promjene, a problem je bio i imovinsko – pravne prirode sa zemljištem na kojem bi se trebala izgraditi dvorana. Ravnatelji škole desetljećima su naglašavali potrebu za dvoranom jer je nastava tjelesne i zdravstvene kulture bila ograničena na vanjske sportske terene, dok se hladnijih mjeseci nastava održavala u jednoj učionici, odnosno holu škole. Okolnosti su se promijenile stvaranjem Općine Strahoninec 1997. godine i na prijelazu stoljeća ozbiljnije se kreće u realizaciju izgradnje. Pokrenuta je inicijativa za izradu projektne dokumentacije za školsku sportsku dvoranu i prikupljeno 32 000 kuna. Građevinska dozvola stigla je 2010. godine, a 25. ožujka 2014. konačno su krenuli radovi na dugo očekivanoj dvorani. U povijest Strahoninca i njegove škole velikim slovima ostat će upisan petak, 21. prosinca 2018. godine. Tog dana je velikom svečanošću uz prisustvo brojnih visokih gostiju otvorena nova sportska dvorana.
Godine 2021. počinje dogradnja škole kako bi se stvorili uvjeti za održavanje nastave u jednoj smjeni.
UPRAVITELJI, DIREKTORI, RAVNATELJI ŠKOLE
Tugomila Brkić 1945. – 1946.
Radivoje U. Milanović 1946. – 1947.
Katica Milanović 1947. – 1949.
Juraj Homan 1949. – 1950.
Ratko Kević 1950. – 1951.
Juraj Homan 1951. – 1963.
Franjo Martinez 1963. – 1965.
Ljubica Sovar (VD) 1965.
Dragutin Vinković 1965. – 1977.
Zdravko Janči (VD) 1977.
Matej Miklobušec 1977. – 1991.
Mirko Horvat 1991. – 1996.
Zdravko Janči 1996. – 2007.
Jelena Okun 2007. – 2020.
Josip Šipek 2020. – danas
KRONOLOGIJA DOGAĐAJA:
1875.- prvo spominjanje organizirane nastave
1901.- izgradnja prve školske zgrade
1903. – u Strahonincu se odvija organizirana nastava
1918. – dolazak hrvatskih učitelja
1941. – okupacija Međimurja i ponovno uvođenje nastave na mađarskom jeziku
1945. – oslobođenje Međimurja, nastava na hrvatskom jeziku
1946. – škola postaje sedmogodišnja
1951. – počele pripreme za gradnju nove škole
1953. – u novu školu ulaze prvi učenici
1956. – škola dobiva kuhinju
1961. – dovršena izgradnja škole
1969. – Osnovna škola Kuršanec pripojena školi Strahoninec
1975. – počela dogradnja škole
1976. – otvorena nova školska zgrada
1978. – škola je domaćin nogometnog prvenstva SFRJ za pionire
1999. – izdvaja se Područna škola Kuršanec
2001. – inicijativa za izradu projektne dokumentacije za gradnju školske sportske dvorane
2002. – prikupljeno 32 000 kn za projektnu dokumentaciju za školsku sportsku dvoranu
2003. – nastup u Turbo Limach Showu
2003. – svečano obilježena 100. godišnjica školstva u Strahonincu
2003. – izdan je prvi broj školskog lista ‘Klopotec’
2004. – održan prvi školski dječji glazbeni festival
2004. – osnovan MIS – Mladi informatičari Strahoninca
2006. – izgrađena je atletska staza
2006. – postavljena web stranica škole (u sklopu strahoninec.hr)
2007. – ravnatelj Zdravko Janči odlazi u mirovinu nakon 41 godine rada u školi
2008. – održan 5. dječji festival u CZK-u Čakovec; etno -jazz glazba
2008. – radovi na kanalizacijskom sustavu škole
2010. – građevinska dozvola za sportsku dvoranu
2010. – prvi eTwinning projekt OŠ Strahoninec
2011. – Centar izvrsnosti za hrvatski, engleski i njemački jezik započinje s radom u OŠ Strahoninec
2012. – prvi Comenius program OŠ Strahoninec ‘Unity through diversity’
2013. – OŠ Strahoninec i Međimurje posjetio velik broj stranih učitelja u sklopu Comenius projekta
2014. – postavljen kamen temeljac za sportsku dvoranu
2014./2015. – uveden e-dnevnik
2015. – Izidora Mustak dobila godišnju nagradu ‘Luka Ritz’ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja
2018. – otvorena nova školska sportska dvorana
2018. – OŠ Strahoninec postaje eTwinning škola
2020. – ravnateljica Jelena Okun odlazi u mirovinu nakon 40 godina rada u OŠ Strahoninec
2020. – Josip Šipek postaje ravnatelj škole
2021. – počinje dogradnja škole