KNJIŽNIČAR:
DANIJELA SLAVKOVIĆ dipl.bibliotekar i uč. razredne nastave
RADNO VRIJEME KNJIŽNICE ZA KORISNIKE :
PONEDJELJAK, ČETVRTAK, PETAK: 13.00 – 19.00 SATI
UTORAK, SRIJEDA: 7.30 – 13.30 SATI
Članstvo
Članovi knjižnice su svi učenici od 1.-8.r. kao i svi djelatnici škole OŠ Strahoninec. Učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine. Učenici prvih razreda postaju članovi na svečanosti primanja u knjižnicu i knjige mogu posuđivati od tog dana na dalje. Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige.
Članovi školske knjižnice mogu:
· posuđivati knjige
· čitati knjige i časopise u knjižnici
· napisati zadaću, referat
· igrati društvene igre
Referentna zbirka
Zašto se ne mogu posuditi knjige iz čitaonice?
U čitaonici se nalaze rječnici, leksikoni, atlasi i drugi različiti priručnici koji se ne čitaju od stranice do stranice, već samo određeni dijelovi. Takvih knjiga knjižnica ima obično samo jedan primjerak. Budući da se njima može služiti u čitaonici, nema potrebe odnositi ih kući, a na taj način uvijek su svima dostupne takve knjige.
Raspored
Na koji način su raspoređene knjige u knjižnici?
Knjige su razvrstane u skupine. Knjige iz književnosti imaju oznaku M za malene čitatelje, D za djecu srednjeg uzrasta te O za odraslije čitatelje. Knjige iz narodne književnosti imaju oznaku N, a igrokazi oznaku I. Ostale knjige koje ne spadaju u književnost imaju brojčani niz koji može početi od brojke 0 do 9.
Signatura
Što je signatura?
Signatura je oznaka na gornjoj desnoj strani korice knjige. Pomoću signature određuje se gdje je mjesto knjige u knjižnici. Signatura se sastoji najčešće od tri retka. Ako je u gornjem retku brojka – ona označuje kojoj struci knjiga pripada, a ako je slovo – onda se radi o književnosti te slovo označuje kojem je uzrastu knjiga primjerena, odnosno da se radi o igrokazima ili narodnoj književnosti. U srednjem su retku najčešće prva slova prezimena autora, a u donjem su početna slova naslova knjige. Knjige su na policama poredane prema signaturnim oznakama abecednim redoslijedom s lijeva na desno – od gore prema dolje.
Smijem li sam uzimati knjige?
Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče na posudbu.
Moram li vratiti knjigu na isto mjesto s kojeg sam je uzeo?
Naravno. Ako je knjiga na krivom mjestu može se dogoditi da je ne mogu pronaći ni učenik ni knjižničar, da je ne mogu posuditi oni koji je trebaju,
i to samo zato što nije na mjestu koje joj je određeno signaturnim listićem.
Što ako nisam siguran s kojeg sam je mjesta uzeo?
Treba je donijeti knjižničaru, on će je vratiti na mjesto koje joj je određeno, na mjesto gdje će je pronaći kad je netko drugi bude tražio.
Posudba
Što znači posuditi knjigu?
Izabrati knjigu, doći do knjižničara s knjigom i članskom iskaznicom da u računalu evidentira datum posudbe i broj knjige, vratiti knjigu najkasnije za mjesec dana neoštećenu. Tko s knjigom ode ne zaduživši se, knjigu nije posudio već ukrao
Izgubljena ili oštećena knjiga
Što će mi se dogoditi ako izgubim ili oštetim knjigu?
Umjesto izgubljene knjige treba kupiti novu, o čemu se treba dogovoriti s knjižničarom. Učenik koji je jako oštetio knjigu, takvu knjigu moći će zadržati, a umjesto oštećene kupiti novu.
KORISNI LINKOVI
http://lektire.skole.hr/lektire-osnovna-skola
http://en.childrenslibrary.org/
http://www.magickeys.com/books/