eTwinning oznake kvalitete u našoj školi

OŠ Strahoninec već desetak godina vrlo uspješno sudjeluje u različitim eTwinning projektima i za projekte dobiva različita priznanja, oznake kvalitete. eTwinning oznake kvalitete daju se učiteljima sa izvrsnim eTwinning projektima. Oznaka kvaliteta potvrđuje da je projekt ispunio određene državne i europske standarde.

Ovih dana, za rad na projektima u školskoj godini 2020./2021., učiteljice Tea Horvatić i Tamara Vidović dobile su sedam Nacionalnih oznaka kvalitete i tri Europske oznake kvalitete.

Učiteljica Tea Horvatić koordinirala je projekt Future Schools for Climate kao dio Erasmus+ projekta “Ready - Set - Step Up!” u kojemu su učenici mogli sudjelovati i učiti kako koristiti IKT alate za kreiranje otvorenih digitalnih obrazovnih sadržaja baveći se temama klimatskih promjena i održivog razvoja. Iako zbog pandemije nisu bile moguće fizičke mobilnosti za stručno usavršavanje učitelja, eTwinning bio je prozor u svijet gdje su učenici razvijali svoje jezične, komunikacijske, interkulturne i digitalne kompetencije u suradnji s partnerima iz Turske i Ekvadora, a učitelji su organizirali prigodne aktivnosti s učenicima u svojim školama te ih dijelili na platformi.

Razmjene iskustva s drugim školama ostvarile su se i kroz projekt Our Development for Better Education gdje su partneri iz Poljske, Rumunjske i Češke s nama razmjenjivali informacije o školskim sustavima, kulturi i svakodnevnom životu svojih zemalja - sve umjesto Erasmus mobilnosti koje su morale biti otkazane partnerima u Poljskoj zbog pandemije.

Povodom Europskog dana jezika, ostvarili smo projekt Talk to me! Parle-moi! Поговори зі мною! gdje su učenici razmjenjivali razglednice, narukvice i digitalne postere s vršnjacima u Europi. Naš školski eTwinning pano bio je pun razglednica i pozdrava na europskim jezicima, a učenike je posebno veselila ta fizička razmjena poklona.

Europskom oznakom kvalitete nagrađen je projekt Single Voices, Global Choices gdje su učenici svaki mjesec obilježavali međunarodni događaj povezan s Ujedinjenim narodima ili drugim organizacijama analizirajući aktualna događanja u suradnji s 52 učitelja diljem Europe i šire. Obilježili smo Svjetski dan pismenosti, Europski dan jezika, Međunarodni dan mira, Dan mentalnog zdravlja, Dan kruha, Dan UN-a, Dan sjećanja na žrtve holokausta, Dan ružičastih majica, Dan sigurnog interneta, Dan planeta Zemlje i mnoge druge. Takvi dani prilika su za odgoj učenika, osvještavanje globalnih problema, ali i za slavlje ljudskih postignuća. Na taj način stvaramo globalne građane koji su svjesni svijeta i kultura oko sebe i da kao građani svijeta poštuju i cijene različitosti, bore se za socijalnu pravdu i vjeruju da sva djeca i mladi imaju pravo na obrazovanje.

Webclassroom projekt, također nagrađen europskom oznakom kvalitete, je u domaćoj produkciji iz Hrvatske, a uključili su se učitelji sa svojim učenicima kako bi razvijali svoje digitalne kompetencije. U sklopu projekta održan je niz webinara kako koristiti IKT alate, a učitelji su birali koje će koristiti u razredu. Projekt je integriran u redovnu nastavu engleskog jezika i u rad eTwinning grupe.

Učenici 6. ab razreda, Denio J., Elena V., Emma B.,  Hana V., Hela Z., Helena K., Helena V., Jakov B., Maja C., Marin V., Marko M., Mihael H., Nela J., Toni J.,  Vid B.K. i Zara Š., pod vodstvom učiteljice Tamare Vidović, sudjelovali su u projektima LET'S TALK ECO i TRAVELLING IN A YELLOW SUBMARINE.

U projektu Let's talk eco, zajedno s partnerima iz Italije, Poljske, Grčke i Portugala, bavili su se ekologijom, proučavali kako se učinkovito razvrstava otpad u različitim europskim državama, reciklirali, sadili drvo, pisali ekološke poruke, istraživali ugrožene biljke i životinje. Aktivnosti i rezultate  projekta možete pogledati na eTwinning portalu.

U projektu Travelling in a yellow submarine su, zajedno sa svojim vršnjacima iz Španjolske, Portugala, Srbije, Turske, Litve, Rumunjske i Grčke učili o britanskoj grupi The Beatles, čiji bezvremenski hitovi su i dalje prisutni čak i 50 godina nakon raspada grupe. Putujući u virtualnoj žutoj podmornici i proučavajući fantastičnu četvorku, učenici su razvijali svoje kreativne i informacijsko-komunikacijske vještine te učili o kulturi i tradiciji zemalja partnera. Aktivnosti i rezultate  projekta možete pogledati na eTwinning portalu.

Za oba projekta, učenici i učiteljica su dobili Nacionalnu oznaku kvalitete, a za Travelling in a yellow submarine i Europsku oznaku kvalitete.

objavio: Tamara Vidović   datum: 2. 11. 2021.