Cijeli mjesec posvećen sigurnosti na internetu

I ovu je godinu veljača bila posvećena sigurnosti na internetu, a glavni sudionici bili su učenici razredne nastave. Projekt Mjeseca sigurnog interneta prošlu su godinu pokrenule učiteljica informatike Vesna Mikulić i pedagoginja Monika Zorčec, a bio je usmjeren prvenstveno na učenike viših razreda. Osluškivanjem potreba i provođenja slobodnog vremena došlo se do zaključka da se i učenici nižih razreda vole naći u internetskom svijetu, stoga je odlučeno da će se veljača posvetiti upravo njima. U svim razredima učiteljica i pedagoginja provele su radionice, upoznale učenike s dobrim i lošim stranama interneta, te posljedicama koje ostaju iza svake napisane riječi.

Dio nastave održan je u razredima, gdje su učenici, uz vođeni razgovor, izrađivali i materijale koji su izloženi u holu školske zgrade, a dio u informatičkoj učionici, gdje se ispunjavala anketa o njihovim internetskim navikama, kao i igrale edukativne igrice. Učenici su uživali u navedenim aktivnostima, upoznali se s nekim novim pojmovima, te shvatili potrebu pojačanog opreza na internetu.
Obradom ankete koju su ispunjavali učenici došli smo do nekih zanimljivih spoznaja: 93 % učenika razredne nastave svakodnevno ima pristup internetu, a 77,5 % ima vlastiti mobitel s pristupom internetu. Internet djeca nižih razreda uglavnom koriste za zabavu – igranje igrica (83 %), u obrazovne svrhe (46 %) te za gledanje filmova (12,5 %). Roditelji uglavnom imaju kontrolu nad dječjim aktivnostima te pristup njihovim podacima (76 %). Sedamdeset i dva posto djece ima vlastiti Facebook-profil. Nakon provedenih radionica 85 % djece odgovorilo je da je svjesno opasnosti koje krije internet, ali dosad uglavnom nisu imali negativna iskustva. Vjerujemo da će se ovog Mjeseca sigurnog interneta prisjetiti uvijek kada se nađu u situacijama koje iziskuju dodatan oprez te znati kako postupiti, odnosno koga obavijestiti o neželjenim stvarima. Poučavanje će se, naravno, nastaviti i u narednim godinama.

Nekoliko fotografija, kao i obrađene rezultate provedene ankete u razrednoj nastavi, pogledajte u nastavku.

Priloženi dokumenti:
Rezultati_ankete_-_razredna_nastava.pdf (257.63 KB)

objavio: Monika Zorčec   datum: 27. 2. 2018.