DAN PLANETA ZEMLJE

Učenici viših razreda iz Strahoninca sa svojim učiteljima su posjetili u srijedu 18. travnja 2018. Odlagalište otpada u Totovcu.
Učenike su u razgledavanje poveli djelatnici GKP“Čakom“, koje upravlja Odlagalištem te im pojasnili kako se odlaže prikupljeni otpad i koje se vrste otpada odvojeno odlažu.

Saznali smo kako je Odlagalište sanirano i što se sve radi kako bi ono što manje utjecalo na okoliš. Vidjeli su deponij komunalnog, opasnog i bio otpada. Učenici su naučili razliku između smeća i otpada te o pravilnom razvrstavanju otpada u kućanstvu-koji se otpad smije i ne smije odlagati u određene kontejnere. Također su obišli i reciklažno dvorište i saznali čemu ono služi- odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju posebnih vrsta otpada. Učenici su na licu mjesta vidjeli koako se sve ono što odvojeno prikupljaju dalje razvrstava u sortirnici.

Učenici su vidjeli posebne strojeve koji radnicima pomažu u njihovom poslu. Posebno im je bila zanimljiva praonica guma koja služi čišćenju guma kamiona prije nego se vrati na ulice.

Na odlagalištu su istaknuli potrebu za sanacijom odlagališta i konačnim zatvaranjem kako bi se postigli ciljevi održivog gospodarenja otpadom, a od posebne je važnosti zaštita podzemnih voda koje su vrijedan prirodni resurs te glavni izvor zaliha vode za javnu vodoopskrbu u Međimurskoj županiji.

objavio: Vesna Mikulić   datum: 24. 4. 2018.

« Svibanj 2018 »