Prvijenac "Promišljati fotografski" Davora Žerjava

Osnovna škola Strahoninec ponosna je što se može pohvaliti izuzetnim kolegama, koji uvijek streme višem i žele napredovati kako na odgojnom, tako i obrazovnom planu te tako stečeno znanje i iskustvo prenijeti na svoje učenike.

Jedan od tih kolega kojim se ponosimo je i Davor Žerjav, učitelj hrvatskog jezika, koji je nedavno objavio svoju prvu knjigu „Promišljati fotografski“, koja je već uvelike zaintrigirala brojne štovatelje fotografije, ali ne i samo njih, te taj prvijenac smatramo velikim doprinosom fotografskom stvaralaštvu i fotografiji uopće.

Čestitamo kolegi Davoru na ovom iznimnom djelu i, poznavajući njega, vjerujemo da nije posljednje!

Promociju knjige popratili su mnogi mediji, a mi u nastavku u cijelosti prenosimo članak iz Međimurskih novina, br. 842. Uživajte!

„PREDSTAVLJENA KNJIGA “Promišljati fotografski” autora Davora Žerjava, prvijenac Edukativne biblioteke Fotokluba Čakovec

Fotografija je mnogo više od pukog pritiskanja okidača!

Prošli je tjedan svjetlo dana ugledala knjiga “Promišljati fotografski”, dvostruki prvijenac, s obzirom na to da je ovaj fotografski priručnik prva knjiga autora Davora Žerjava, a ujedno i prvo izdanje Edukativne biblioteke Fotokluba Čakovec. Knjiga je protekli petak predstavljena javnosti na promociji održanoj u Domu sindikata Čakovec.

(foto: Dalibor Horvat)

Cijeli je projekt, oko kojeg su se u godinu dana njegova nastajanja angažirali gotovo svi članovi udruge, zapravo krenuo od jedne – fotografske početnice. Žerjav je, naime, u OŠ Strahoninec, gdje je zaposlen kao učitelj, oformio fotogrupu, i na samom se početku suočio s nedostatkom fotografske literature primjerene upravo djeci. Zato je sam napisao skriptu od pedesetak stranica, koja je od strane Žerjavovih klupskih kolega odmah prepoznata kao kvalitetno štivo s velikim potencijalom. Taj je potencijal u potpunosti ostvaren u knjizi “Promišljati fotografski”, iako, reći će sam autor, ona više nije primjerena djeci već je malo ozbiljniji rad.

Dodatni poticaj da krene u intenzivniji rad na knjizi Davoru Žerjavu bila je i činjenica da na hrvatskom tržištu gotovo i nema naslova domaćih autora koji govore o fotografiji na ovakav način. - Od 50-ih godina prošlog stoljeća i knjige 'Fotografija' Milana Fizija zapravo i nema knjige udžbeničkog tipa koja njeguje neki općeniti pristup fotografiji, tako da sam odlučio dati svoj doprinos i malo popuniti te rupe u tržištu i publicističkom stvaralaštvu, pojasnio je autor.

Osim toga, budući da upravo Fizija doživljava kao uzora u pristupu fotografiji, u vlastitoj knjizi Žerjav joj i sam pristupa na jedan, kako kaže, staromodan način. - Danas se u publicističkoj produkciji o fotografiji najčešće objašnjava tehnologija i umjetna inteligencija fotoaparata i knjige su najčešće 'how to' tipa – kako napraviti fotografiju ili kako posložiti postavke na fotoaparatu. To možda malo negativno utječe na samo fotografsko promišljanje, smatra autor.

U pisanju knjige krenuo od sebe

A što točno znači promišljati fotografski, teško je pitanje, smatra Žerjav. - Trebalo bi pročitati knjigu, kaže, s obzirom na to da ga je i samog ovo kompleksno pitanje toliko zaintrigiralo da mu se posvetio na dvjestotinjak stranica svoga publicističkog prvijenca. No, u najkraćim crtama, promišljati fotografski znači malo temeljitije, dublje promišljati o fotografiji, ali i općenito o vizualnoj kulturi. - Fotografsko promišljanje jedan je od vizualnih načina promišljanja i, iako ima određenih sličnosti s likovnim promišljanjem, ima i neke svoje specifičnosti po kojima se fotografija razlikuje od likovnih umjetnosti, pojašnjava, i dodaje kako je u pisanju knjige jednostavno krenuo od sebe. - Ja sam čisto iz vlastitog iskustva, pročitane literature i razgovora s kolegama fotografima pokušao široj publici približiti način razmišljanja fotografa – kako on od one prve ideje o fotografiji dolazi do krajnjeg proizvoda, odnosno kako teče cijeli taj, vrlo zanimljiv, proces. Fotografiranje nije samo tiskanje okidača, na kojem su danas svi laki s obzirom na to da je digitalna fotografija danas jako jeftina. Jednostavno sam htio ljude natjerati da počnu promišljati, zaključuje Davor Žerjav.

U fotografiji ne postoje prečaci

“Promišljati fotografski” knjiga je o fotografiji kojoj je cilj obrazovati široku publiku bez nepotrebnog zavaravanja čitateljstva da u fotografiji postoje prečaci i da se fotografija može naučiti u par poteza. Svojim sadržajem obuhvaća tehničke, tehnološke, praktične, povijesne, likovne, estetske, psihološke i filozofske aspekte fotografije u suvremenome svijetu, pišući razumljivim i jednostavnim jezikom, pa je mogu koristiti i početnici i znalci. Opremljena je s 50 ilustracija i 198 fotografija članova Fotokluba Čakovec, od kojih su velika većina originalni autorski radovi. Potencijal za daljnja izdanja Edukativne biblioteke iznimno je velik, rekao je predsjednik Fotokluba Davor Dolenčić, no, kada ćemo dočekati i sljedeće, ovisi ponajviše o financijskim sredstvima, kojih i Fotoklubu kronično nedostaje. Koliko uistinu, govori i podatak da knjiga “Promišljati fotografski” nikada ne bi ugledala svjetlo dana da jedan od članova Fotokluba nije u njeno izdavanje uložio vlastiti novac. (Bojana Španiček)“  (Međimurske novine, br.842)

objavio: Monika Zorčec   datum: 3. 11. 2011.