Mobilnost učenika OŠ Strahoninec u Španjolsku

Učenici 8.ab razreda OŠ Strahoninec, Lui, Ela, Karolina, Magdalena, Matea, Mirna, Marija, Neda, Rea i Vita, u pratnji učiteljica Tamare Vidović i Snežane Nedelkovske, trećem tjednu rujna, sudjelovalo je na mobilnosti u španjolskom gradu Ourense u Galiciji, u školi „Guillelme Brown College“.

Mobilnost je organizirana kao dio Erasmus+ projekta „Eco Happy School“ kojem je cilj podizanje kvalitete nastave, profesionalni razvoj učitelja, vođenje brige o okolišu, građanski odgoj i razvoj europskog identiteta za sve učenike kroz međunarodnu suradnju, a kojeg vodi učiteljica Tea Horvatić.

Nakon uvodnih aktivnosti i upoznavanja s obiteljima domaćinima, hrvatski učenici i njihove učiteljice imali su prilike upoznati se sa školom i mjestom.

Škola Guillelme Brown College, Ouernse je kombinacija javne i privatne moderne obrazovne institucije. Obuhvaća prvu, drugu i treću skupinu obrazovanja: predškolski odgoj (do šeste godine), osnovnu školu (od šeste do dvanaeste godine) i srednju obaveznu školu (poznatija po svojoj kratici ESO – Estudios Secundarios Obligatorios).
Škola se temelji na razvoju ključnih kompetencija određenih javnim kurikulumom, ali dodatnu pažnju posvećuje razvoju višejezičnosti, kulturnom bogatstvu, umjetnosti, sportu, kooperativnom radu, korištenju informacijskih i komunikacijskih tehnologija u učionici i obrazovnoj robotici. Učenici u školi borave od 9.00 do 18.00 sati, kao i njihovi učitelji. Nastava traje do oko 14 sati, slijedi pauza za ručak do 16 sati, a nakon toga odvijaju se izvanškolske aktivnosti – sport, ples, muzička škola, robotika i ostalo. Učenici dosta vremena provode u prekrasnom školskom dvorištu koje je puno zanimljivih sadržaja, od kojih se ističe dio s bazenima. Postoji i veliko igralište, ribnjak, šuma, zatvoreni i otvoreni sportski paviljoni, prostor za stolni nogomet.

Briga o okolišu vidljiva je u svim aspektima života, učenici i učitelji odvajaju i recikliraju otpad, o ekologiji se uči od najranije dobi u obitelji i u školi. U svakoj učionici postavljene su kante za odvajanje otpada, umjesto knjiga koriste tablete.

Grad Ourense, u kojem je škola, nalazi se u pokrajini Galicija, na Putu svetog Jakova. Poznat je po termalnim izvorima, po kojima je i dobio ime. Ourense ima jedan od najpoznatijih mostova u Španjolskoj Ponte Vella (Stari most).

Učenici OŠ Strahoninec u školi su aktivno sudjelovali na u aktivnostima projekta te su zajedno s domaćinima Španjolcima te njemačkim učenicima, također partnerima u projektu, u internacionalnim grupama imali zadatak osmisliti eko aplikacije koje bi pridonjele razvijanju svijesti o brizi za okoliš i očuvanju Zemlje te održivi razvoj. Aplikacije koje su smislili bile su: PRESENT 4 BIO, DIY TRASH ART, SOCIAL POINTS, TRASH FINDER, THRIFT SHOP.

Učenici domaćini priredili su i sportska natjecanja u mješovitim grupama. Igrao se nogomet, košarka, stolni tenis i Gymkhana – treasure hunt. Također, učenici su imali prilike plesati tradicionalne galicijske plesove.

Jedan dan bio je rezerviran za posjet gradu Santiago de Compostela, koji je važna destinacija kršćanskih hodočašća. UNESCO je 1985. godine proglasio Stari dio grada Santiago de Compostela svjetskom kulturnom baštinom. Od vrijednih povijesnih spomenika, Santiago ima jedno od najstarijih sveučilišta u Europi i svijetu, Sveučilište Santiago de Compostela i katedralu sv. Jakova.

Družeći se sa svojim španjolskim kolegama i boraveći u njihovim obiteljima, naučili su o kulturi, načinu života, sličnostima i razlikama između dviju država te razvijali jezične kompetencije engleskog jezika.

Na kraju mobilnosti bilo je vrlo teško oprostiti se od novih prijatelja i španjolskih obitelji. Nove španjolske prijatelje s veseljem i nestrpljenjem očekuju u Strahonincu tijekom ove školske godine.

Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze.

objavio: Tamara Vidović   datum: 27. 9. 2022.

Ukupno: 1061928